Blog  Inspirace  Úzkosti

Kamarádky úzkost a podzimní depka se hlásí.. Co si s nimi počít?

Moje úzkost

Kamarádky úzkost a depka se hlásí.. Co si s nimi počít?

Cítíte se unavení? Přepadá vás nervozita a cítíte napětí na každém kroku? Nálada je jak se říká pod psa, nebo se vám mění jako při jízdě na horské dráze? Kamarádka úzkost o sobě dává více vědět a na pomoc si bere i kámošku depku?….

 

Většina z nás pociťuje s příchodem podzimu přesně tyto stavy, výkyvy, pozoruje zhoršení svých úzkostí a objevuje se i tzv. depka. Čím to ale je?

 

tree-1658813_1280Podzim sice krásně hraje všemi barvami všude kolem nás, ale bohužel se vyznačuje i nedostatkem světla, kdy je větší část dne spíše tma. Sluníčko vykukuje jen občas kostrbatě za mraky, pokud tedy zrovna neprší. Nedostatek slunce a světla v nás vyvolává smutek, napětí, nervozitu, melancholii, zvýšenou únavu.

 

Do toho máme i podvědomě zakořeněno sami v sobě, že s příchodem podzimu končí klidnější období dovolených a odpočinku a začíná se zase „makat“ na plné obrátky.  Tím trpí i všichni kolem nás, takže ze všech stran posloucháte, co je vše potřeba udělat. Požadavky a termíny se kupí a do toho se vás každý ptá, zda už nakupujete dárky na Vánoce.

Kdo by z toho neměl depky a úzkosti?

 

Jak tedy přečkat podzimní depky a úzkosti?

V první řadě je třeba umět odpočívat a relaxovat. Ať je to za pomoci různých zálib a koníčků (čtení, kreslení, pletení atd.) nebo aktivně při sportu. Já osobně preferuji jógu, při které se báječně uvolním a nemyslím na žádné povinnosti ani termíny, jen na správné dýchání a věnuji veškerou pozornost jen sama sobě a provádění asán. Dalším báječným prostředkem k uvolnění a pozitivnímu naladění je tanec.

 

Jsem zastánce spíše přírodních produktů než chemických pilulek, proto doporučuji meduňkový čaj, může pomoci i heřmánkový čaj a samozřejmě třezalka tečkovaná (nekombinovat s antidepresivy).

 

S příchodem podzimu jsem začala užívat i směs z Bachových esencí vytvořenou přímo proti strachu.

 

tree-1658813_1280Při silnější nervozitě, stresu, či náběhu na paniku sáhnu po homeopatických pomocnících, kteří mne vždy dokáží krásně uklidnit. Já osobně používám Aconitum Napellus 9 nebo 15CH. Přímo tyto mi doporučila moje homeopatička, proto v případě zájmu o homeopatika je lepší konzultace s odborníkem na homeopatii. Správně zvolený homeopatický lék dokáže zázraky 🙂

 

Slyšela a četla jsem o dobrých účincích aminokyseliny l-tryptofan, která stejně jako třezalka zvyšuje hladinu serotoninu a velmi pozitivně působí na naši psychiku (nekombinovat s antidepresivy).

 

Nezapomínejte na doplňování vitamínů, hlavně D, C, hořčíku a vitamínů skupiny B.

A v neposlední řadě je potřeba dostatek kvalitního spánku. Na mě báječně funguje relaxace v šavásáně, dechová cvičení nebo čaj z vlastnoručně vypěstované meduňky.

 

SHRNUTÍ

Symptomy a projevyCo způsobuje podzimní deprese a úzkostiCo pomáhá na uvolnění či uklidnění
SmutekNedostatek světlaOdpočinek, relaxace
NervozitaOchlazeníPohyb (joga, tanec atd.)
StresSnížená imunita – zvýšený výskyt nachlazení či chřipekAntistresová cvičení či dýchání
NapětíKonec dovolených a odpočinkuDostatek spánku
Výkyvy náladNárůst povinností (školních i pracovních)Meduňkový čaj, heřmánkový čaj
Zvýšená únavaTermíny a uzávěrkyTřezalka tečkovaná
NespavostStres z blížících se Vánocl-tryptofan
DepreseVliv okolí (přenášení mezi sebou)Bachovy esence
ÚzkostiHomeopatika
Vitamíny

 

Příroda nám nabízí nespočet produktů působících na nás a naši psychiku pozitivně, tak proč je nevyužít?

Proto se vás ptám, co pomáhá vám na chmurné chvilky?

 

Přeji co nejméně chmurných dní a naopak mnoho úsměvů na tváři 🙂

 

tree-1658813_1280tree-1658813_1280„Člověk by se měl smát celý svůj život. Jestli se dokážete smát v jakékoli situaci, naučíte se jim čelit – a to vám pomůže dospět.
Neříkám vám, že nemáte plakat. Ve skutečnosti však když se neumíte smát, neumíte ani plakat. Smích a pláč jdou ruku v ruce, jsou součástí jednoho jevu – autentického bytí v pravdě.“
– Osho –

 

Pokud vás článek oslovil, budu ráda za vaše označení, že se vám líbil nebo za jeho sdílení 😉 Dostane se díky tomu k lidem, kterým může pomoci. Děkuji 🙂

Čtěte také: