Blog  Pro ženy

Menstruace, měsíčky, menzes… Co je vlastně menstruace?

Moje úzkost

Menstruace, měsíčky, menzes…
Co je vlastně menstruace?

Co je menstruace?

uvolnění vajíčka

Jedná se o proces, kdy se v těle ženy vyvine 1 vajíčko (občas mohou být 2 a více = neidentická dvojčata a vícerčata) a v době ovulace se uvolní. S tím zároveň roste výstelka dělohy.  Po ovulaci se výstelka změní a je připravena na uhnízdění oplodněného vajíčka. Pokud ale k oplodnění nedojde, tělo započne menstruační cyklus a vyloučí z těla výstelku v podobě menstruačního krvácení.

 

Menstruace je tedy cyklicky se opakující proces až do doby oplodnění a uhnízdění vajíčka ve výstelce. Po dobu těhotenství se u ženy menstruace pozastaví a vrací se většinou až po ukončení plnohodnotného kojení. Ale může se obnovit i dříve, i když maminka stále kojí.

Menstruace se objevuje u zdravých žen v období puberty a končí tzv. menopauzou.

Menopauza je ztráta menstruace po přechodu, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků a nastává ztráta plodnosti. Žena dosáhne konce reprodukčního věku.

První menstruace u dívky se nazývá menarche. Z dívky se stává žena a začíná její reproduktivní období.

 

Menstruační cyklus

Za standardní délku menstruačního cyklu se považuji 28 dní. U některých žen tomu tak být nemusí a mohou se lišit o ± 3 – 5 dnů. Bohužel může dojít k nepravidelné menstruaci nebo dokonce i úplnému vynechání menstruace.

Menstruační cyklus se dělí na 4 fáze a je započat 1. dnem krvácení, tedy menstruací.

1. Menstruace

Menstruace trvá 3 – 5 dní, ale za normální se považuje rozmezí 2 – 7 dní. Dochází ke ztrátě cca 50 – 80 ml krve, proto žena pociťuje větší potřebu stravy obsahující železo. Případně jej v této fází nezapomínejte doplňovat. Během menstruace by žena měla poslouchat své tělo a dopřát mu více odpočinku než normálně. Pokud bude dostatečně odpočívat a šetřit síly, bude o to více aktivní a silná v následující fázi.

2. Folikulární fáze

Ve vaječníku začne růst několik folikulů, které obsahují vajíčka. Obal folikulů produkuje estrogeny (primárně estradiol), které spouští vývin nové vrstvy výstelky dělohy.

3. Ovulace

Jakmile folikul dozraje, vylučuje tolik estradiolu, že se uvolní luteinizační hormon, který způsobí dozrání vajíčka a oslabení stěny folikulu. Zralé vajíčko se uvolní putuje do prostoru, kde dochází k oplodnění. V děložním hrdle se vytvoří charakteristický čirý a táhnoucí se hlen, kterým pronikají spermie při pohlavním styku. Pokud nedojde k oplodnění, vajíčko se rozloží.

4. Luteální fáze

Po ovulaci se zbytek foliklu za podpory hormonů hypofýzy transformuje do žlutého tělíska, které bude navíc k estrogenům produkovat i progesteron.
Progesteron trochu zvýší tzv. bazální tělesnou teplotu. Pokud nedojde k těhoteství, a tudíž se nezvýší ani hodnota hormonů hCG, žluté tělísko zaniká a hladiny estrogenů a progesteronu klesají. To vede ke spuštění nového menstruačního cyklu, tedy menstruačního krvácení (dojde k přerušení přívodu krve do výstelky a jejímu odumření z nedostatku kyslíku).

 

Menstruaci tedy má každá zdravá žena v reproduktivním věku a jedná se o přirozenou detoxikaci těla ženy, která probíhá ve stále se opakujících cyklech, pokud žena není těhotná.

 

Pokud vás článek oslovil, budu ráda za vaše označení, že se vám líbil nebo za jeho sdílení 😉 Dostane se díky tomu k lidem, kterým může pomoci. Děkuji 🙂

Čtěte také: