Blog  Pro ženy

Menstruace – pojmy

Moje úzkost

Bazální teplota

mejores-universidades-de-espana

Tělesná teplota měřená po dostatečně dlouhé době tělesného klidu (například po spánku). Měří se bezprostředně po probuzení a před jakoukoli fyzickou aktivitou. Slouží například ke zjištění ovulace, neboť v závislosti na fázi menstruačního cyklu se teplota v pochvě mění. Teplota v pochvě se při pravidelném cyklu pohybuje 1.–14. den po menstruaci v rozmezí 36,3–36,8 °C. V době ovulace (zpravidla po 14 dnech menstruačního cyklu) se teplota v malé pánvi a pochvě zvyšuje nad 37 °C.

 

Embryo

Zárodek, který vzniká po oplození vajíčka spermií.

 

Estradiol

Estradiol je spolu s estriolem a estronem jedním z ženských pohlavních hormonů. Během menstruačního cyklu je produkován rostoucími folikuly a prostřednictví pozitivní zpětné vazby hypothalamo-hypofyzárního systému se podílí na zahájení ovulace.
Během těhotenství roste jeho produkce díky tvorbě v placentě.

 

Estrogeny

Jedná se o skupinu steroidů. Primárně představují ženské pohlavní hormony, ale v malé míře se vyskytují i v těle mužů. Estrogeny jsou také obsaženy i v některých antikoncepčních lécích nebo lecích pro ženy po menopauze.

 

Folikul

Útvar obsahující většinou jedno vajíčko.  Folikuly jsou umístěné ve vaječnících.

 

Hormon hCG

Choriogonadotropin je hormon, který vzniká po oplození vajíčka a je vytvářen vyvíjejícím se embryem. Po 7–9 dnech po početí je možné zjistit tento hormon v krvi a o další 1–2 dny později lze choriogonadotropin nalézt i v moči. Proto se jedná o ideální látku pro těhotenské testy a jako takový se i běžně využívá.

 

Hypofýza

Centrální endokrinní žláza, do velké míry nadřazená všem ostatním žlázám s vnitřní sekrecí v těle. Činnost hypofýzy řídí hypotalamus.

 

Hypotalamus

Jeho činnost spočívá hlavně ve slaďování jednotlivých vnitřních orgánů do komplexní odpovědi. Například připravuje všechny orgánové soustavy na zvýšenou fyzickou, nebo psychickou zátěž. Mimo jiné řídí hypothalamus pocity hladu, žízně, reguluje tělesnou teplotu, podílí se na kontrole emocí a sexuální aktivitě.

 

Luteinizační hormon = Lutropin

Hormon, který podporuje tvorbu pohlavních hormonů. U žen rozvíjí tvorbu estrogenů a progesteronu ve vaječnících (tím i vznik žlutého tělíska). U mužů podporuje tvorbu testosteronu ve varlatech.
Tvoří se v adenohypofýze (přední lalok hypofýzy). Produkce hormonů hypofýzy je řízena z hypothalamu spouštěcími a tlumícími hormony.

 

Menarche

První menstruace. Z dívky se stává žena.

 

Menopauza

Ztráta menstruace po přechodu, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků a nastává ztráta plodnosti. Žena dosáhne konce reprodukčního věku.

 

Menstruace

Vyloučení výstelky dělohy v podobě krvácení při neoplodnění vajíčka během ovulace.

 

Progesteron

Je to ženský pohlavní hormon, který je tvořen především ve žlutém tělísku vaječníků. V období těhotenství je progesteron produkován též placentou. Dále je tělem vytvářen v malé míře i v kůře nadledvin či u mužů ve varlatech.

 

Výstelka dělohy = endometrium

Vnitřní slizniční výstelka děložní dutiny. Na začátku těhotenství slouží k uchycení oplodněného vajíčka, podílí se na tvorbě placenty a také vylučuje určité látky, které jsou potřebné pro vývoj embrya.

 

Žluté tělísko

Dočasná žláza s vnitřním vylučováním nacházející se v kůře vaječníku. Buňky tohoto tělíska produkují v luteální fázi menstruačního cyklu hormony progesteron a estrogeny. Životnost žlutého tělíska činí pouze 10–14 dní, nedojde-li k oplození.

 

Pokud vás článek oslovil, budu ráda za vaše označení, že se vám líbil nebo za jeho sdílení 😉 Dostane se díky tomu k lidem, kterým může pomoci. Děkuji 🙂

Čtěte také: