Blog  Inspirace  Panikářka na cestách  Úzkosti

Na cesty s panickou úzkostí

Moje úzkost

Na cesty s panickou úzkostí

Děsí vás odjezd na dovolenou? Co když zase přijde?

Mnoho lidí s úzkostnou poruchou bojuje se strachem a panikou při cestách. Už jen samotná představa dlouhé cesty autem, autobusem či letadlem je děsí.

 

Nebyla jsem výjimkou. Vypěstovala jsem si neskutečný strach z metra, letadla, nezvládala jsem nákupní centra ani poštu. Už jen vyjít z bytu a jít k doktorce na kontrolu pro mne znamenalo bušící srdce, třesavku, pocit neschopnosti dýchat a obrovský tlak na hrudi. Měla jsem pocit, že potřebuji křičet, abych to ze sebe dostala. Jakmile jsem potkala někoho na ulici, cítila jsem šílené nebezpečí.

 

Dlouho jsem bojovala s obrovským strachem z cestování metrem. U eskalátorů už mi bušilo srdce jako o závod a lapala jsem po dechu s přesvědčením, že omdlím nebo se udusím. Po své nejsilnější atace v tehdejší práci mne odvezli domů a já se uzavřela. Nejen doma, ale i se svým strachem v sobě. Ztratila jsem moc sama nad sebou a naopak můj život řídil strach.

 

Co dělat, abychom se nebáli cestovat? Aby pro nás nebylo utrpením vyjít ven z bytu?

Ráda bych vám dala jasnou a 100% účinnou radu, jak se zbavit panického strachu z cestování, či sebemenšího vzdálení se od domova. Bohužel ji nemám. Každý z nás jsme individuál a funguje na nás něco jiného. Mohu vám ale prozradit, co pomohlo mně. A věřte, že to bylo hodně náročné a vyčerpávající, ale o to víc jsem za to na sebe hrdá 🙂

Jelikož jsem si chtěla být plně vědoma sama sebe, odmítala jsem pilulky. Žádná antidepresiva mi na mé cestě nepomáhala. Pouze přírodní produkty jako je homeopatie, řízená detoxikace pomocí Joalis, terapie a vůle.

Ano, bylo jednodušší být schovaná doma, kde jsem se relativně cítila bezpečně, ale to nebyl život. A já chtěla svůj život zpět, NIKDO nemá právo na to mi ho brát. A jakožto tvrdohlavý a cílevědomý kozoroh jsem se do toho vrhla. Samozřejmě s určitým dokopáváním vpřed od terapeutky a přítele, neboť strach občas byl silnější než já.

Velmi mi pomohla knížka První kroky z úzkosti, kde autorka popisuje, jak se z úzkostí a fóbie z výtahů dopracovala až k sociální fóbii. A jak se následně pomalými krůčky z toho dostávala.

 

Sepsala jsem si tedy vše, co mi úzkost a paniku způsobovalo, a postupně od toho nejjednoduššího kroku pokračovala dál za svobodou.

 

Nejdříve jsem se postavila výzvě a šla sama na poštu. Panika na sebe nenechala dlouho čekat, ale přesto jsem byla rozhodnutá, že si ten balíček vyzvednu. A taky jsem tak učinila. Po cestě z pošty mi stále bušilo srdce jako o závod, ale nyní vzrušením, že jsem to dokázala. Že jsem neutekla před svým strachem a naopak se mu postavila. Volala jsem ihned mámě a příteli, že jsem to zvládla. Měla jsem radost jako malé dítě a oni to naprosto chápali a měli radost se mnou.

 

Najednou jsem zjistila, že to tak strašné není. Nic se mi nestalo. Dýchám, žiji a cítím se najednou silnější.

 

Takto jsem postupně překonávala další kroky. Nákup sama v nákupním centru, jízda tramvají o pár stanic dál. Až postupně přišel čas postavit se největšímu z mých strachů.

Metro… Tam jsem zažívala nejsilnější panické úzkosti. Děsilo mě jen kolem metra projít, natož jít do podzemí a vlézt do vozu. Musela jsem to překonat, překonat sama sebe. Uvědomit si, že metro rozhodně nemohlo za moje ataky. Zkusila jsem jednu stanici, pak dvě a postupně jsem i na terapie začala jezdit metrem.

Velmi mi pomáhalo vědomí, že vždy si mohu sama zvolit, že vystoupím a dopravím se na místo jinak. Jsem ale velmi soutěživá, hlavně sama se sebou a překonávala jsem se. Samozřejmě, ataky mě stále pronásledovaly, ale stačilo si najít zábavu, abych zaměstnala mysl a jelo se. Nejdříve jsem si četla časopisy nebo knížky, pak jsem si hrála s telefonem, až jsem zjistila, že mi metro nevadí a koukala jsem kolem.

Dalším krokem bylo překonat strach z létání, které jsem dříve milovala. A s přicházejícím létem byl čas se rozhodnout, zda seberu všechnu odvahu a vůli a půjdu vpřed. Děsila mne představa, že mne přepadne ataka někde mimo domov a ještě k tomu v cizině. V té době jsem procházela homeopatickou léčbou, kdy mne jedna homeopatika dokázala nabíjet odvahou, a tak jsem kývla.

Nejdříve jsme vyzkoušeli výlet do jižních Čech. První zkouška zdolána úspěšně. Následoval let do Dublinu, který jsem též zvládla a překvapivě si Dublin užila. Neříkám, že jsem nepociťovala úzkost, ale panika nepřišla. Líbilo se mi tam, nasosávala jsem zdejší atmosféru a hltala nové zážitky. Jakmile přítel viděl, že jsem tento let a celý výlet zvládla bez problémů, využil toho a podpořil mne, jak nejlépe mohl. Dokopal mne k dalšímu výletu. Takto jsme za to léto navštívili 5 destinací. Kromě jedné byly všechny letecky.

 

A světe div se, opět miluji létání a ráda cestuji. Poznávání nového mne doslova naplnilo nepopsatelnou touhou poznávat více. Zvládla jsem to a zvládnu to zase 😉

 

Jak tedy zvládnout první kroky z paniky?

Sepište si na papír situace a místa, která vám vyvolávají strach a paniku.

Přiřaďte jim pořadí podle intenzity.

Překonejte první, ten nejjednodušší.

Nezapomínejte na malé dávky a nepřestřelit to na začátku. Mohlo by vás to zbytečně vyděsit a odradit od dalších pokusů.

Zvyšujte frekvenci – 1x týdně, 2x týdně atd.

Postupně pokračujte na další bod ze seznamu. Jděte do toho a věřte si!

Nezapomínejte, že máte právo volby. Vždy můžete vystoupit, projít se, zastavit.

Pokud panika přijde, zkuste se rozptýlit. Zaměstnat mysl – soustředit se na hluboký jógový dech, číst atd.

Za každý úspěch se odměňte 😉

Podělte se s blízkými o radost z každého nového úspěchu 😉

Nevzdávejte to!

Buďte na sebe pyšní, máte za co 😉

 

Je to celé jen o tréninku. Nebojte se udělat první krůček a následně i ty další. Jednou z nich budou velké skoky. Odměňujte se za každý zdar a buďte na sebe pyšní. Úzkost nám nechce ublížit, i když to tak vypadá. Zkuste ji pochopit a naslouchat sami sobě.

 

Nebojte se cestovat a poznávat. Hranice se vám budou zvětšovat a budete se cítit svobodně. A to je tím vítězstvím, cítit se svobodně a ne pod vlivem strachu.

 

Podělte se s námi níže v komentářích, co pomáhá vám s překonáním strachu z cestování 😉

 

Pokud vás článek oslovil, budu ráda za vaše označení, že se vám líbil nebo za jeho sdílení 😉 Dostane se díky tomu k lidem, kterým může pomoci. Děkuji 🙂

Čtěte také: