Blog  Inspirace  Úzkosti

Nebojte se změny. Pomůže vám!

Moje úzkost

Nebojte se změny. Pomůže vám!

Velmi často slýchám a čtu přirovnání úzkosti k démonovi, zlu apod. Pojmenování, že se jedná (promiňte mi ta slova) o svini, bestii, mrchu, vidím na každém kroku ve skupinkách na facebooku, které jsou určené pro lidi trpící úzkostnou poruchou, panickou poruchou, agorafobii atd.

Ano, úzkosti a panika jsou opravdu hodně nepříjemné a dokáží nám ničit život. Na druhou stranu si musíme uvědomit, proč se nám úzkosti objevují? Nesnaží se nám ublížit, je to reakce našeho těla na něco, co je nám nepříjemné. Snaží se nás varovat, že je něco špatně. Bohužel při představách, že je to démon a zlo, se jí budeme logicky bát nadále a těžko se jí zbavovat. Bude nás dál ničit, ač o to jí vůbec nejde.

 

arrow-945272_1280

Já osobně udělala největší krok z úzkosti a paniky tím, že jsem si uvědomila, že mi nechce ublížit, právě naopak. Začala jsem ji nazývat „kamarádkou“ a ne mrchou. Snažím se ji poslouchat a vnímat. Pozorovat, kdy se více objevuje a na co mě upozorňuje. Musela jsem začít nejdříve změnou přístupu k ní, mojí „kamarádce“. Následně jsem se začala měnit i já a vracet se k normálnímu životu.

Není to ze dne na den, je to dlouhá cesta, ale když je člověk ochoten pustit své zvyky, přesvědčení, myšlenky, tak se začnou dít věci. Je potřeba na sobě pracovat, poznávat sám sebe, chápat své okolí. Jsme tvorové, kteří lpějí na tom, na co jsou zvyklí a mají pocit falešného bezpečí. Ale očividně to není úplně v pořádku, když trpíme úzkostmi, panikami, depresemi.

 

Změna musí nastat hlavně u nás samotných a ne se snažit měnit vše kolem a hledat vinu u jiných.

Za svůj život jsme zodpovědní jen my sami.

 

rat-152162_1280
Kdysi mi jeden známý doporučil knihu Kam se poděl můj sýr, která mi změnila celkový pohled a přístup ke změnám v životě a ukázala mi, že ne vždy lpět na něčem je pro mne to nejlepší. Ráda ji doporučuji dále, jelikož za mne má velký potenciál a může pomoci dalším lidem.

 

Z vlastní zkušenosti musím říct, že nejlepší cesta z úzkosti je změna, a tak se jí nebojte, třeba budete mile překvapeni, že to vše jde jinak a jinde mnohem lépe 😉

swiss-cheese-575540_1280

 

Pokud vás článek oslovil, budu ráda za vaše označení, že se vám líbil nebo za jeho sdílení 😉 Dostane se díky tomu k lidem, kterým může pomoci. Děkuji 🙂

Čtěte také: