Blog  Inspirace  Úzkosti

(Ne)přítel nesoucí jméno úzkost

Moje úzkost

(Ne)přítel nesoucí jméno úzkost

Je úzkost našim skutečným (ne)přítelem?

Ano, dokáže nás potrápit a často nás velmi omezuje v „normálním“ životě. Ale nenechte se zmást, její hlavní úlohou je nás chránit a ne nám ublížit.

Sama moc dobře vím, jak je těžké si toto uvědomovat, když jsou ty stavy tak velmi nepříjemné.

 

Tlukot srdce cítíme v celém těle a jeho údery v hlavě jsou naprosto nesnesitelné. Zpocené ruce se nám třesou, nemůžeme dýchat a jisto jistě se nyní udusíme. Určitě máme vážnou nemoc a zemřeme. Kolena jsou slabá a podlamují se. Žaludek hlásí, že jeho obsah bude brzy vyvržen. Vidíme stále hůř a hůř a jsme si jisti, že omdlíme. Určitě je to na nás vidět! Ta trapnost! Co si o nás budou myslet?! 

 

Znáte tyto stavy? Já velmi dobře. Nenáviděla jsem je. Nenáviděla jsem úzkost i paniku, která s ní šla ruku v ruce.

Úzkost je nepříjemný emoční stav přepadající nás bez jasné nebo zjevné příčiny v tu danou chvíli. Nevíme, proč a z jakého důvodu se neohlášeně vtírá do našeho života. Proto v nás vyvolává ještě větší strach a úzkost, že zase přijde. Je to bludný kruh plný neovladatelných myšlenek, emocí, nepříjemných pocitů. 

 

Tělo dostává signál provést akci – UTEČ nebo ZAÚTOČ.

Volíme cestu útěku a vyhýbání se. Bohužel vyhýbání se způsobuje nárůst strachu. V podstatě se strach začne živit naším strachem a roste do obřích rozměrů. Proto je třeba se na úzkost podívat trochu jinak.

Úzkost jako taková není NEpřítelem ani protivníkem, ale to, proč ji máme! Naopak se nám snaží pomoci. Vím, že se tomu těžko věří a vím, že ještě hůře se tento fakt přijímá, ale je to tak. Snaží se nám ukázat, co ve svém životě děláme špatně nebo co nám nedělá dobře a my před tím zavíráme oči.

Úzkost nás učí a ukazuje nám cestu. Já osobně ji od jisté doby považuji za svoji kamarádku, a proto ji tak i prezentuji. Mluvím tak o ní. Když cítím úzkost, říkám, že kamarádka je tady. Uvědomím si ji, popřemýšlím, proč je tady a snažím se zjistit příčiny. CO ji skutečně spustilo.

Dopřejte si pár chvil jen sami pro sebe a zapřemýšlejte, co se Vám snaží říci. Proč Vás tak „krutým“ způsobem upozorňuje na něco. Zjistěte, co je to NĚCO. Neutíkejte před ní, ale akceptujte ji. ANO, je tady a je nepříjemná, ale neubližuje nám ONA.

 

Naučte se čelit svým strachům, získáte moc nad nimi i sami nad sebou. Překonejte strach a buďte vítězem. Buďte díky tomu silnější a vydejte se na cestu ven z bludného kruhu úzkostí.

 

Pokud vás článek oslovil, budu ráda za vaše označení, že se vám líbil nebo za jeho sdílení 😉 Dostane se díky tomu k lidem, kterým může pomoci. Děkuji 🙂

Čtěte také: