Blog  Pro ženy  Sebeláska

Sebeláska.. Je mít se ráda sobecké?

Moje úzkost

Sebeláska

Chcete, aby si vás vážili lidé z okolí? Sníte o uznání? Potom je potřeba začít nejdříve sama u sebe.

Co je sebeláska? A proč ji potřebujeme ke spokojenému životu?

 

Objevila jsem ji ve chvílích, kdy mi bylo velmi zle. Nepochopitelné stavy neskutečného děsu, strachu.. bušící srdce, neschopnost se nadechnout. Můj život začal být jeden obří děsivý horor. Nevěděla jsem, co se se mnou děje a proč se tak moc bojím.

Neustálá potřeba někomu dokazovat, co vše zvládnu, a že já to přece ustojím, i když jsem denně zničená a otrávená. S ubývající silami jsem se navíc cítila neschopná. Ať jsem dělala cokoli, tak jsem si přišla nedoceněná. A o to více jsem se snažila být lepší, silnější, výkonnější. Věřila jsem, že tím dosáhnu uznání. Místo toho moje tělo bylo čím dál více vyčerpané a moje duše totálně zašlapaná hluboko v temnotách a bolavá.

Dlouho jsem poslouchala, jak mám držet emoce na uzdě a mít stále ten profesionální výraz, i když se cítím maximálně mizerně. V těchto děsivých stavech, kdy se se mnou točil celý svět, chtělo se mi zvracet, srdce bušilo jak o závod, já nemohla dýchat a jen jsem se bála neznámo čeho, jsem stále před několika lidma školila, vysvětlovala a přitom se snažila být vždy tím profíkem, který je přece naprosto v pořádku. Nemohla jsem jíst a síly o to více ubývaly.

Navštívila jsem seminář psycholožky a propagátorky sebelásky Lucie Kolaříkové a ihned mi řekla, že držím emoce v sobě, že mi to ubližuje a musí ven. Přišla i na to, proč se snažím být stále perfektní a dokazovat všem i na úkor sebe, že jsem perfektní. Škoda, bylo již pozdě.. tělo řeklo dost a já zůstala s panickými záchvaty zavřená doma….

Nechtěla jsem se vzdát svého života a nechat se ovládat strachy. Proto jsem stále hledala a zjišťovala, co se se mnou děje a jak z toho ven. Cestu mi opět zkřížila Lucie Kolaříková. Její poslání šířit Sebelásku mnou hodně cloumalo a postupně jsem začala i s pomocí terapií zjišťovat, co dělám špatně. Že se nemám ráda a snažím se potlačovat sama sebe, abych se zavděčila všem kolem, jen ne sobě. Bylo na čase to změnit.

Proto jsem sáhla po té nejdůležitější učebnici, kterou je UČEBNICE SEBELÁSKY, kde jsem se dočetla mnohé o sebelásce. Nejraději bych ji darovala všem kolem sebe, aby si uvědomili, stejně jako já, jak si ubližujeme a ponižujeme sami sebe.

 

Pořiďte si Učebnici Sebelásky a mějte se ráda

 

Hodně žen mi říká, že se mají rády, a přitom nejsou u sebe na prvním místě. Vždy dávají přednost jiným. Slýchám, jak musí uklidit, uvařit, obstarat muže, děti, udělat spoustu jiné práce, a potom když zbude čas, se budou věnovat sobě. Také se setkávám s tím, že o sobě říkají: „jsem tlustá, mám boky, zadek, jsem hnusná“. Tak dámy, to se rozhodně rády nemáte 🙁

 

woman-845850_1280_Fotor

 

Co je sebeláska?

  • Sebeláska je uvědomovat si své potřeby a uspokojit je.
  • Sebeláska je neustupovat na úkor svých vlastních potřeb.
  • Sebeláska je milovat a příjmout se taková, jaká jsem. I s těmi většími boky a zadkem, protože naše tělo je dokonalé, tak jak je.
  • Sebeláska je respektovat a vážit si sama sebe.
  • Sebeláska je vnímat své talenty a pěstovat je.
  • Sebeláska je nesnažit se být perfektní ve všech směrech, protože tak jak jsem, jsem perfektní.
  • Sebeláska je pěčovat sama o sebe věnovat se sama sobě.
  • Sebeláska je mnoho dalších pozitivních postojů sama k sobě.

 

O sebelásce budu psát rozhodně častěji, jelikož je to obrovské a velmi důležité téma. Stále se ji učím a vím, že je to běh na dlouhou trať. Nemůžeme čekat, že vše změníme a zlepšíme přístup sami k sobě během pár týdnů, když jsme se několik let k sobě chovali nehezky a bez úcty.

 

Je sebeláska sobecká?

Mnoho lidí si myslí, že dávat přednost sobě před ostatními, je sobecké. Omyl, naopak, je to to nejlepší, co můžeme udělat. Celý život nám bylo říkáno, jak musíme brát na někoho ohledy, protože se to sluší, a utlačovali jsme tím sami sebe. Své názory, postoje a hodnoty. Protože se to prostě přece tak dělá a má to tak být. Ale jak vidíte, není to úplně správně, když jsme společností utlačování a nuceni přetvařovat se a nebýt sami sebou. A v tu chvíli jsme sobečtí sami k sobě.

Nemyslím si, že milovat sama sebe, cítit se dobře ve své kůži, nepřetvařovat se je sobecké. Je to autentické, je to být si vědoma sama sebe.

Pokud se chcete dozvědět více o sebelásce a naučit se být sebe-vědomá, doporučuji 6-dílný online kurz ke zvýšení tvého sebe-vědomí a sebelásky ZDARMA. Mne moc pomohl 🙂

 

3TÝDENNÍ PROGRAM KE ZVÝŠENÍ SEBEVĚDOMÍ - ZDARMA

 

Mě musela doslova nakopnout moje „kamarádka“ úzkost za pomoci paniky, abych pochopila, že se k sobě nechovám hezky. Že dělám něco špatně a hlavně na úkor sama sebe. Díky sebelásce se snažím být na sebe hodná a nedělat věci, které mi nejsou příjemné. Přijměte mne takovou, jaká jsem, protože já se taková přijala a mám se ráda. A po té, co oceňuji své talenty a vážím si sama sebe a uznávám se, se mi to vrací konečně i ve všem co dělám a dostávám uznání i od ostatních.

 

Pěstujte svoji sebelásku a učte ji své blízké a lidi kolem vás. Buďte sami u sebe až na prvním místě. Přijměte se, respektujte se, milujte se. Protože přesně tak se následně bude k vám chovat i okolí.

 

Máte se rádi/y? Já ANO 🙂

 

Pokud vás článek oslovil, budu ráda za vaše označení, že se vám líbil nebo za jeho sdílení 😉 Dostane se díky tomu k lidem, kterým může pomoci. Děkuji 🙂

Čtěte také: