Blog  Úzkosti

Vím o tobě a vnímám tě..

Moje úzkost

Vím o tobě a vnímám tě..

Úzkostliví lidé ví, jak náročné je naučit se žít s úzkostí a nebojovat s ní. Z mé vlastní zkušenosti je mnohem náročnější a vysilující ten boj, který stejně nikam nevede.

 

Nesnášela jsem ji, modlila se, aby už odešla. Ve skrytu duše na ni křičela, aby už šla pryč a nechala mě být. A ona se o to víc zhoršovala a prohlubovala.

 

Je tomu již asi rok, co jsem četla článek, který mé smýšlení otočil.

 

Dotyčný v něm radil, že s úzkostí se nemá bojovat, ale naopak si říci:

„Ano, jsi tady a vím o tobě, ale také vím, že zase odejdeš.“

 

Tehdy jsem netušila, kolik je na tom pravdy. Pomalu jsem se učila s ní nebojovat, ale brát ji jako svoji součást. Díky tomu jsem pochopila, že přichází, když k tomu má důvod a chce mi něco říct.

 

Velmi s tím souvisí sebe-vědomí. Všichni si pod sebe-vědomím představujeme něco trochu jiného, ale ve skutečnosti se jedná o schopnost uvědomit si sama sebe. Své pocity, potřeby, svůj stav. Být si vědomá sama sebe. A k tomu nám svým způsobem slouží právě úzkost.

 

My, kteří to neděláme nejlépe, tak zapomínáme vnímat sami sebe a své potřeby. Z pocitu strachu, že můžeme někoho zklamat, se cítíme neschopní a přepadá nás pocit selhání. Selhání, že nenaplníme očekávání jiných. V tu chvíli přichází úzkost. Cítíme se utlačení sami svými hluboko zabudovanými zvyklostmi. Úzkostí nám tělo dává najevo, že mu není dobře. Ale nejen tělo, celkové naše vnitřní já je nespokojené a utlačované. Jenže nechce zklamat ostatní a tak se utlačuje víc a víc.

 

Úzkostí občas pociťujeme všichni, jen každý jedinec ji vnímá rozdílně a s jinou intenzitou. Pokud nebudeme sebe-vědomí, bude úzkost přicházet a upozorňovat nás, že na prvním místě jsme my. Z toho důvodu nám boj proti ní nemůže pomoci. Naopak ji musíme vnímat a poslouchat. Vyvarovat se situacím, které ji vyvolávají.

 

Vnímejte sami sebe, rozhodujte se podle sebe, buďte u sebe na prvním místě a úzkost bude slábnout. A pokud se objeví, věřte, že opravdu zase odejde.

 

Pokud vás článek oslovil, budu ráda za vaše označení, že se vám líbil nebo za jeho sdílení 😉 Dostane se díky tomu k lidem, kterým může pomoci. Děkuji 🙂

Čtěte také: