Blog  Inspirace  Pro ženy

Ženská cykličnost

Moje úzkost

Ženská cykličnost

„Fáze menstruačního cyklu, které se stále opakují v pravidelných intervalech“

 

Může mít menstruační cyklus a úzkost nějakou souvislost?
Z vlastní zkušenosti musím říci, že rozhodně.

Nikdy jsem neměla pravidelný menzes. Tedy pouze v období, kdy jsem užívala antikoncepční pilulky. Jenže to nebyla menstruace jako taková, ale uměle vyvolaná. Nemá to tedy s přirozenou menstruací a tedy celkovým menstruačním cyklem moc společného. Ale to je jiná kapitola a určitě se jí budu časem též zabývat.

 

Cykličnost, co to je?

Menstruační cyklus je tvořen ctyřmi fázemi opakujícími se v pravidelném cyklu. Stejně jako se opakuje den a noc, úpněk a novoluní, čtyři roční období atd.

Jednotlivé fáze menstruačního cyklu:

  • Menstruační fáze – REFLEKTIVNÍ
  • Předovulační fáze – DYNAMICKÁ
  • Ovulační fáze – EXPRESIVNÍ
  • Předmenstruační fáze – KREATIVNÍ

Každá z těchto fází je něčím specifická a jedinečná. Proto se žena neustále mění během svého menstruačního cyklu. Jednou je veselá, společenská a cítí se nádherná, v zápětí ji vše vytáčí, obtěžuje. Následně je nesoustředěná a vyčerpaná. Nechápe, co se s ní děje. Natož její okolí, které je velmi zmatené z náhlých změn nálad.

 

Stručný popis jednotlivých fází:

Menstruační fáze – REFLEKTIVNÍ

Žena se stává pasivní a introvertní, uzavírá se sama do sebe a je hodně přemýšlivá. Také je velmi unavená, tudíž méně výkonná a hůře se soustředí. Potřeba spánku je vyšší než obvykle. Bývá smířlivější a tolerantnější.

V této fázi by žena měla zpomalit, dopřát si odpočinek, relaxovat a pečovat o sebe a své tělo.

 

Předovulační fáze – DYNAMICKÁ

Jedná se o aktivní fází, kdy se žena již necítí tak unaveně a naopak je plná elánu a energie (pokud v předchozí fázi dostatečně odpočívala). Zde je větší motivace se pouštět do nových věcí, úkoly zvládá rychle a bez problémů. Přemýšlí logicky a pohotově.

V této fázi je ideální začínat s novými projekty, změnami či rozhodnutími.

 

Ovulační fáze – EXPRESIVNÍ

Nastupuje další pasivní fáze, ale tentokrát je žena společenská. Nemá již takovou potřebu dotahovat věci do konce, být aktivní ve svých činech nebo být asertivní. Je citlivější, více si uvědomuje potřeby ostatních, je empatická a podporující. Jsou pro ni důležité emoce a vztahy.

V této fázi se žena cítí být ženou po všech stránkách, je přitažlivá a sama si říká, že ji to sluší. Je nejvíce sexuálně přitažlivá a atraktivní pro své okolí i sebe samotnou.

 

Předmenstruační fáze – KREATIVNÍ

Žena je v této fázi znovu aktivní, ale je to pro ni nejtěžší fáze. Pociťuje potřebu změn, tvořit něco nového, ale bohužel zde nemá k dispozici tolik sil a energie,  jako v dynamické fázi. Mnohem intenzivněji prožívá emoce. Obrovským plusem je kreativita, nápaditost a tvořivé smýšlení. Je nicméně důležité, aby žena v této fázi nenechala svoji kreativitu a potřebu tvořit přerůst přes hlavu. Vysoké nároky by mohly vyvolávat strach, úzkosti, frustraci. Může být pak velmi kritická a negativní nejen k sobě, ale i okolí. Má také nutkavou potřebu očisty, nejen mentální, ale i fyzické. Proto si nejvíce ujasňuje emoce, názory, myšlenky, zběsile uklízí celý byt a vyhazuje vše nepotřebné 🙂

V této fázi je žena nejvíce tvůrčí, přicházejí intuitivní nápady, napadají ji řešení dříve neřešitelných problémů.

 

E-book Cyklická žena

 

Já osobně tuto fázi nesnášela. Vždy mi bylo zle, příznaky příchozí menstruace snad všechny, které si dovedete i nedovedete představit. Od té doby, co jsem pochopila sama sebe a svoji cykličnost, mám tuhle fázi nejraději. Stále mám některé příznaky a jsem přecitlivělá, kritická a výbušná, ale miluji to období kreativity. Tu tvůrčí duši, která ve mne vždy ožívá a tvoří a tvoří. I tento článek píší v této fázi 🙂 Všechny mé nápady na projekty nebo webové stránky vznikají převážně v kreativní fázi.

 

Dříve jsem nechápala, co se se mnou děje, proč jsem stále jiná. Až po té, co jsem v době mých největších útrap s úzkostí narazila na knihu Cyklická žena od Mirandy Gray, kterou přeložila do češtiny Dana-Sofie Šlancarová, jsem se začala zajímat o ženskou cykličnost. Pochopila jsem sebe a i ženy v mém okolí. Na každé fázi jsem si našla to hezké a typické pro ni, co se snažím využívat ke svému prospěchu. Přítel  také úžasně naslouchal a sám nyní pozná, proč jsem jiná a co se se mnou děje, což nám velmi pomohlo ve společném fungování.

 

A moje úzkost? Je tu a pravidelně se mi ozývá při hormonální změně v mém těle. A to vždy před ovulací a pak silnější během kreativní předmenstruační fázi. Není to divné, je to naprosto přirozené, jelikož každá žena je v těchto fázích citlivější a vnímavější. Je pro mne důležité toto vědět, neboť mě už příchod úzkosti neděsí tolik jako dříve.

 

Doporočuji tedy každé ženě pochopit svoji cykličnost, najít díky tomu sama sebe a využívat jednotlivé fáze k lepším zítřkům.

Cyklická žena

 

Pokud vás článek oslovil, budu ráda za vaše označení, že se vám líbil nebo za jeho sdílení 😉 Dostane se díky tomu k lidem, kterým může pomoci. Děkuji 🙂

Čtěte také: